Aktualności
2020-04-01
PRACA ZDALNA BIBLIOTEKI
[ czytaj więcej ]
2020-03-23
Zmarł Gracjan Gomoński uczeń naszej szkoły
" Można odejść na zawsze, by stale być blisko " ks. Jan Twardowski
[ czytaj więcej ]
2020-03-19
INFORMACJA DLA UCZNIÓW
WIRTUALNA TABLICA
2020-03-05
LABORATORIUM WYOBRAŹNI
2020-03-04
CHWAŁA ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM!
2020-02-27
Zakończenie międzynarodowego projektu i odznaka jakości.
Olimpiady Specjalne
ZSS w Kowanówku

Olimpiady Specjalne Polska to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną, poprzez zapewnienie im udziału w zajęciach, zawodach i imprezach rehabilitacyjno - sportowych.


Równie ważnym celem jest zwiększenie świadomości społecznej, poprzez szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z tą formą niepełnosprawności. Olimpiady Specjalne zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych dostosowanych, jeśli to niezbędne, do ich potrzeb i możliwości.


Olimpiady Specjalne to światowa organizacja zapewniająca osobom z niepełnosprawnością intelektualną całoroczny cykl treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach sportowych.


W styczniu 2018 roku ruszyły cotygodniowe zajęcia treningowe Olimpiad Specjalnych w ramach dyscypliny sportowej pływanie, które odbywają się w poniedziałki o godzinie 13.30 – 14.15 na basenie Centrum Rekreacji w Obornikach. W zajęciach uczestniczy 14 zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych „Promienie” Kowanówko.


W ramach zajęć realizowane są cele:

  • oswajanie z wodą w obrębie całego ciała,
  • rozwijanie umiejętności elementarnego przemieszczania się w środowisku wodnym (woda płytka i głęboka) - przyjmowanie pozycji pływackiej w leżeniu na plecach i piersiach, zanurzanie głowy, wydech do wody, naprzemienna praca kończyn dolnych,
  • rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz zwiększanie ogólnej siły mięśniowej i poziomu wydolności oddechowej,
  • doskonalenie umiejętności przemieszczania się i korzystania z obiektu sportowego – przestrzeganie zasad i regulaminu zachowania się na pływalni,
  • doskonalenie umiejętności samoobsługowych,
  • dostarczanie uczestnikom zajęć miłych wrażeń.

Grupę uczestników zajęć stanowią uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym z klas I – III naszej szkoły, którym towarzyszą nauczyciele i opiekunowie.
Zajęcia treningowe Olimpiad Specjalnych udaje się realizować dzięki pozyskanym środkom finansowym ze źródeł publicznych – Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Miejski Oborniki.
Joanna Michalak


W roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole został reaktywowany Klub Olimpiad Specjalnych „Promienie“ Kowanówko.

Uczniowie – zawodnicy Olimpiad Specjalnych wzięli udział w zawodach sportowych:

- Regionalny Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych w Poznaniu (bieg integracyjny – 600m,
- Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych w Szamotułach (konkurencje adaptowane z wykorzystaniem sprzętu pneumatycznego),
- Regionalne Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Wolsztynie (biegi krótkie – 50m, 100m oraz kolarstwo trójkołowe).


W ramach zajęć świetlicowych były realizowane pilotażowe zajęcia z zakresu lekkiej atletyki, które w przyszłych latach chcielibyśmy rozwinąć o nowe dyscypliny sportowe.


Joanna Michalak