Biuletyn Informacji Publicznej

Wycieczka Koła Turystycznego do Łodzi – dzień I

Na kolejną kilkudniową wycieczkę Koła Turystycznego im. Kazimierza Nowaka, członkowie organizacji pojechali w dniach od 16 do 19 maja do Łodzi. Do miasta dojechaliśmy pociągiem, po wygodnej i szybkiej podróży oraz krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na zwiedzanie. Pierwszego dnia pojechaliśmy również koleją do największego w Polsce arboretum w Rogowie. Znajduje się tutaj kolekcja drzew i krzewów pochodzących głównie z Azji. Miejsce to najlepiej wygląda wiosną ponieważ kwitnie tu wiele efektownych roślin jak: azalie, rododendrony czy azalie. Rośnie tutaj też wiele ciekawych gatunków drzew, często o gigantycznych rozmiarach. Chodząc po arboretum czuliśmy się niekiedy nieco przez nie przytłoczeni. Oprócz drzew znajdują się tu kolekcje roślin rzadkich lub znajdujących się pod ochroną. Dodatkowym atutem tego miejsca, są stawy otoczone efektowna roślinnością. Mogliśmy w nich obserwować całe stad przeobrażających się kijanek. Pobyt w tym miejscu był doskonałą lekcją biologii. Na koniec pobytu w Rogowie zajrzeliśmy do miejscowej szkółki roślin ozdobnych. Po powrocie do Łodzi wracaliśmy pieszo z nowoczesnego podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Nasze kroki skierowaliśmy ku salonowi miasta – ulicy Piotrkowskiej. Oglądaliśmy tutaj piękne kamienice i postaci związane z Łodzią a upamiętnione pomnikami np. pisarza Juliana Tuwima, pianistę Artura Rubinsteina, czy Misia Koralgola i Uszatka.

Galeria zdjęć

dzień II

Drugiego dnia naszej wycieczki zwiedzaliśmy Łódź. Najpierw poszliśmy na łódzki rynek, od którego zaczyna się historia miasta. Warto wspomnieć że w tym roku miasto obędzie hucznie obchodzić swoje 600 lat istnienia. Następnie poszliśmy zwiedzać Muzeum Miasta. Mieści się ono w największym pałacu miasta wybudowanym przez łódzkiego fabrykanta – Izraela Poznańskiego. Jego wnętrza olśniewały a w podziemiach pałacu znajdowała się bardzo ciekawa ekspozycja dotycząca historii powstania i rozwoju miasta. Później poszliśmy do „Manufaktury” na terenie której znajduje się Muzeum Fabryki. Tutaj dowiedzieliśmy się dużo o przemysłowej historii miasta, w którym znajdował się aż 800 fabryk. Obejrzeliśmy pokaz prac maszyn włókienniczych, podczas którego naocznie można się było przekonać jak ciężkie warunki pracy, hałas i zapylenie były podczas procesu wytwarzania tkanin. Następnie pojechaliśmy do Stacji Radegast. Tutaj w czasie II wojny światowej od Manufaktury rozpościerało się łódzkie getto. Na małym obszarze miasta, obejmującym mniej 10% jego powierzchni mieszkało ok. 230 tysięcy łódzkich żydów i przyjezdnych. Tutaj zobaczyliśmy makietę pokazującą getto, która jest zarazem największym w Polsce modelem historycznym o powierzchni 40 m2 i dowiedzieliśmy się co aktualnie znajduję się na jego terenie. Poznaliśmy tragiczna historię jego mieszkańców, wywożonych ze wspomnianej stacji do obozów zagłady. Przeszliśmy też przez Tunel Deportowanych poznając historię zagłady łódzkiego getta. Później zwiedzaliśmy znajdujący się tuż obok największy w Europie cmentarz żydowski. Znajduje się tutaj 230 tysięcy grobów Żydów. Zobaczyliśmy największy żydowski grobowiec na świecie fabrykanta Izraela Poznańskiego, grób rodziców Juliana Tuwima oraz tzw. pole gettowe na którym spoczywa ok. 45 tysięcy ofiar getta. Później wróciliśmy do Manufaktury. Zwiedziliśmy jej okolice najstarszą budowlę Łodzi, drewniany kościół św. Józefa oraz famuły czyli domy robotników. Na koniec przeszliśmy ulica Piotrkowską gdzie mi. obejrzeliśmy Plac Wolności, lustrzany pasaż oraz pomnik „Twórców Łodzi Przemysłowej”: Karola Scheiblera, Izraela Poznańskiego i Henryka Grohmana.

Galeria zdjęć

dzień III

Trzeciego dnia naszej wycieczki pojechaliśmy pociągiem do Tomaszowa Mazowieckiego gdzie poznawaliśmy atrakcje miasta i jego okolic. Najpierw pojechaliśmy do Grot Nagórzyckich, które są pozostałością po podziemnej kopalni piasku! Wyznaczono tutaj ciekawą trasę turystyczną, po której oprowadza nas przewodnik, zapoznając z miejscowymi legendami. Następnie zwiedzaliśmy rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła”. Jest to unikalne na skalę Europy miejsce gdzie w otoczeniu pięknego lasu znajdują się wywierzyska czyli miejsca z których wypływa źródlana woda o pięknym niebiesko-błękitno-zielonym kolorze. Tuż obok znajduje się „Skansen Rzeki Pilicy”. Jest to bardzo ciekawe miejsce po którym oprowadzał nas przewodnik i w bardzo ciekawy sposób opowiadał o ziemi tomaszowskiej. Zgromadzono tu mi. eksponaty: związane z położona nieopodal prezydencką Spałą, z czasów I i II wojny światowej oraz lokalne budownictwo. Unikatem miejsca jest jedyny na świecie, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe, wydobyty z dna rzeki Pilicy. Następnie byliśmy w Inowłodziu, jednym z najstarszych polskich miejscowości położonych nad Pilicą. Zwiedziliśmy tutaj 900 letni romański kościół św. Idziego oraz znajdująca się linie bunkrów na linii Pilicy z 1944 roku. Pięknie zachowaną synagogę oraz ruiny zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Pojechaliśmy również do miejscowości Konewka, gdzie znajduje się gigantyczny bunkier kolejowy. Liczy on 380 metrów długości. Do jego wnętrza mogły wjeżdżać pociągi sztabowe mi. pociąg Hitlera „Amerika”. Miały one być wykorzystane przy ataku na Związek Radziecki w 1941. Schron kolejowy połączony jest ze schronem elektrowni 80 metrowym podziemnym kanałem technicznym który zwiedziliśmy. Ostatnim miejsce które zwiedziliśmy była prezydencka Spała. Obejrzeliśmy tutaj mi.: pomnik żubra, Park Prezydentów II RP, drewniany kościół, wieżę ciśnień oraz Centralny Ośrodek Sport. Po powrocie do Łodzi poszliśmy wieczorem na krótki spacer, zwiedzać robotnicze osiedle Księży Młyn, pełne starych fabryk i robotniczych domów – famuł.

Galeria zdjęć

dzień IV

 

Ostatni dzień naszego pobytu w Łodzi, spędziliśmy w ogrodzie zoologicznym. Znajduje się on na terenie olbrzymiego parku „Na zdrowie”. Na jego terenie prezentowane są zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Znajdują się tutaj ponadto akwaria z rybami, basen z pingwinami oraz terraria z wężami jaszczurkami oraz motylarnia. Szczególna atrakcja tego miejsca jest tzw. „Orientarium”. Prezentuje ono zwierzęta Azji. Obiekt ten znajduje się pod dachem, gdzie mieszkają ciepłolubne gatunki zwierząt. Jego częścią jest również oceanarium z olbrzymim zbiornikami wodnymi i podwodnym tunelem. Można tutaj obserwować w warunkach zbliżonych do naturalnych mi. orangutany, sępy, binturongi, makaki, olbrzymie krokodyle – rybożerne gawiale, wyderki orientalne, słonie, najmniejsze niedźwiedzie świata – niedźwiedzie malajskie, organizmy raf koralowych rekiny, płaszczki. Na każdym uczestniku wycieczki wizyta w tym miejscu zrobił bardzo duże wrażenie. Podsumowując nasz wyjazd, można stwierdzić był on bardzo udany. Zobaczyliśmy wiele ciekawych a niekiedy wyjątkowo unikalnych miejsc. Okazało się że Łódź to piękne zielone miast cały czas upiększane i rewitalizowane. Pogoda w czasie wyjazdu dopisał. Nie padało co nie przeszkodziło nam w realizacji planów wycieczki. Przez cała wycieczkę świetni się bawiliśmy. Ale jak zawsze w przyszłości do Łodzi warto jeszcze wrócić ponieważ w mieście i jej okolicach znajduje się, jeszcze wiele ciekawych miejsc do zobaczenia i poznania.

Galeria zdjęć

Opiekun Koła Turystycznego Maciej Pawlak