Biuletyn Informacji Publicznej

Od 4 do 10 czerwca grupa uczniów ZSS w Kowanówku gościła w niemieckiej szkole partnerskiej Schule am Deister w Rodenberg na ostatniej już wycieczce zorganizowanej w ramach projektu Erasmus + “Razem dla przyszłości – będziemy wspólnie w Europie aktywni dla naszego środowiska”.
W poniedziałek, 5 czerwca powitał nas uroczyście Pan Dyrektor Andreas Oelke. Po oficjalnej części odbyły się warsztaty proekologiczne oraz kulinarne. Po południu udaliśmy się nad jezioro Steinhunder Meer, gdzie zobaczyliśmy ogromny akwen wodny i podziwialiśmy faunę i florę wyspy oraz integrowaliśmy się z partnerami z Belgii, Węgier oraz Niemiec.
We wtorek 6 czerwca zwiedzaliśmy park dzikich zwierząt położony w południowej części regionu Hanoweru, w Dolnej Saksonii. Mieliśmy okazję zobaczyć zwierzęta typowe dla regionu, występujące w naturalnym środowisku. W godzinach popołudniowych mieliśmy okazję zobaczyć malownicze miasteczko Hameln. W kolejnym dniu udaliśmy się do Centrum Naukowego znajdującego się w Bremerhaven w północnych Niemczech. Przemierzyliśmy wszystkie strefy klimatyczne globu i poznaliśmy skutki wynikające z ocieplenia klimatu.  Udaliśmy się też do Stacji Ochrony Ekologicznej nad jeziorem Steinhuder Meer, gdzie dowiedzieliśmy się na temat ochrony terenów bagiennych. Podczas pieszej wędrówki na terenie rezerwatu przyrody podziwialiśmy różne gatunki zwierząt i roślin zamieszkujące podmokłe tereny. Po południu dużą przyjemność sprawiła nam gra w minigolfa.
W ostatnim dniu na terenie szkoły partnerskiej odbyło się podsumowanie projektu. W trakcie oficjalnej uroczystości wręczono nam upominki przygotowane przez koordynatorów projektu z Niemiec. Podczas pożegnalnego grilla skosztowaliśmy lokalne smakołyki. To już ostatni nasz wyjazd, który odbył się w trakcie projektu Erasmus+. Z dozą wielu wrażeń i miłych wspomnień wróciliśmy do domu.
W trakcie realizacji Projektu Erasmus + od 1 listopada 2020 roku do czerwca br. w ZSS w Kowanówku odbyły się trzy wyjazdy szkoleniowe dla nauczycieli oraz trzy mobilności dla uczniów do szkół partnerskich na Węgrzech, w Belgii i w Niemczech. Szkoła gościła również partnerów projektu. Uczniowie spotykali się również podczas wideokonferencji i prezentowali efekty swoich działań realizowanych na lekcjach i warsztatach. Był to owocny czas dla całej społeczności szkolnej. Planujemy nadal utrzymywać kontakty z naszymi przyjaciółmi ze szkół partnerskich.

 

Galeria zdjęć