Biuletyn Informacji Publicznej

Na pierwszą w tym półroczu wycieczkę, członkowie Koła Turystycznego im. Kazimierza Nowaka, udali się do Poznania. Nawiązując do aktualnie realizowanego projekt, którego tytuł brzmi „II wojna światowa – czas apokalipsy”. Zwiedziliśmy „Centrum Szyfrów ENIGMA”. Enigma to niemieckie urządzenie szyfrujące opracowane przez Niemców. Złamanie szyfrów tego urządzenia, zawdzięczamy trzem polskim uczonym którzy swoje prace, rozpoczęli właśnie w Poznaniu. Później prace prowadzono w Wielkiej Brytanii. Szacuje się że dzięki złamaniu kody Enigmy, wojna skróciła się nawet o trzy lata. Zwiedzając centrum mogliśmy poznać sposoby szyfrowania informacji, stosowane od starożytności aż po czasy współczesne. Sami również próbowaliśmy szyfrować wiadomości. Przechodząc przez ciekawie zaprojektowaną multimedialna wystawę, poznaliśmy historię rozszyfrowania Enigmy i jej zastosowanie w czasie wojny. Okazało się że prace naszych uczonych do dzisiaj wpływają na nasze życie. Ich praca miała zastosowanie również przy opracowaniu komputerów. Następnie poszliśmy zwiedzić wystawę w Muzeum Narodowym. Znajduje się tu kolekcja obrazów Jacka Malczewskiego, ewakuowanych przed wojna w Ukrainie ze Lwowa. Wizyta w tym miejscu uświadomiła uczniom że, dobra kultury bardzo łatwo zniszczyć, i że wymagają one dużej troski i są one chronione międzynarodowymi konwencjami. Uczestnicy dowiedzieli się również że, wiele dzieł sztuki w Polsce zostało bezpowrotnie zniszczonych i do dzisiaj trwają ich poszukiwania. Przykładem bardzo cennego obrazu zaginionego w czasie wojny jest np. portretu młodzieńca, namalowany przez Rafaela Santi. Na koniec naszej wycieczki, przy okazji zobaczyliśmy wystawę lotniczą. Prezentowała ona modele samolotów pasażerskich używanych współcześnie, zasady lotu samolotu i pracy silnika. Podsumowując, dzięki naszemu wyjazdowi poznaliśmy jeden z najważniejszych a mało znanych wydarzeń czasów II wojny światowej – rozszyfrowanie ENIGMY. Dowiedzieliśmy się również, jakie przykre konsekwencje dla dóbr kultury może mieć wojna, a także jak wygląda współczesne lotnictwo.

 

Opiekun Koła Turystycznego Maciej Pawlak

 

Galeria zdjęć